VALPAS2-hanke

Tulostettava sivu

VALPAS 2 -hankkeessa kehitetään sektorirajat ylittävää matalan kynnyksen toimintaa yhdessä Kittilän ja Posion kuntien, Ylivieskan ja Raahen kaupunkien sekä Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirien kanssa Nuorten Ystävien valmennuspajamallia soveltaen. Hankkeen kohderyhmänä ovat työn ja koulutuksen ulkopuolella olevat pohjoissuomalaiset nuoret ja nuoret aikuiset (15-40 vuotiaat), jotka ovat vaikeimmassa työmarkkina-asemassa ja vaarassa tipahtaa palvelujen ulkopuolelle.

 

VALPAS 2 kehittää käytännönläheisiä monialaisia palvelupolkuja matalan kynnyksen toimintaan palveluja käyttävien asiakkaiden tarpeista käsin ja toiminta räätälöidään kumppanikuntiin sopiviksi. Hankkeen tavoitteena on kaikissa kumppanikunnissa:

  • Työn ja koulutuksen ulkopuolella olevien nuorten ja nuorten aikuisten tavoittaminen etsivällä ja jalkautuvalla työllä
  • Matalan kynnyksen toiminnan kehittäminen kuntiin yhdessä vaikeimmassa asemassa olevien nuorten ja nuorten aikuisten kanssa
  • Nuorten ja nuorten aikuisten osallisuus, elämänhallinta ja työelämävalmiudet vahvistuvat sosiaalisen kuntoutuksen avulla
  • Sairaanhoitopiirien ja kuntien välisen yhteistyön tiivistäminen ja yhteiskehittäjyys-toimintamallin luominen

 

Hankkeen toimintaa rahoittaa Euroopan sosiaalirahasto, toimintalinja 5 Sosiaalinen osallisuus ja köyhyyden torjunta, Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskusten kautta 31.12.2022 saakka. Osarahoitukseen osallistuvat myös Kittilän ja Posion kunnat, Raahen ja Ylivieskan kaupungit sekä Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirit.

 

VALPAS 2 -hanke

Projektipäällikkö Sanna Laine, p. 044 5512 408, sanna.laine(at)nuortenystavat.fi

Projektikoordinaattori Kati Paasovaara, p. 044 7341 907, kati.paasovaara(at)nuortenystavat.fi

Työkykyvalmentaja, Kittilä, Eeva Lintula, p. 044 7341 623, eeva.lintula(at)nuortenystavat.fi

Työkykyvalmentaja, Posio, Marjo Hautala, p. 044 7341 648, marjo.hautala(at)nuortenystavat.fi

Työkykyvalmentaja, Raahe, Saija Manninen, p. 044 7342 073, saija.manninen(at)nuortenystavat.fi

Työkykyvalmentaja, Ylivieska, Miia Vauhkonen, p. 044 7342 072, miia.vauhkonen(at)nuortenystavat.fi

Hankeassistentti Anne Lusikka, p. 044 7341 543, anne.lusikka(at)nuortenystavat.fi

Sivua päivitetty: 
18.5.2020