Rakennus- ja ympäristölautakunta

Tulostettava sivu

Valtiovarainministeriö on päätöksellään 19.6.2018 pidättänyt syytteessä olevat luottamushenkilöt luottamustoimestaan siihen saakka, kunnes kyseisiä luottamushenkilöitä vastaan nostetut syytteet on käsitelty lainvoimaisella tuomiolla toimivaltaisessa tuomioistuimessa.

Rakennus- ja ympäristölautakunnan väliaikainen kokoonpano VM:n päätöksen jälkeen on seuraava:

(varajäseniä ei ole kaikilla, koska varajäsenet ovat nousseet pidätettyjen jäsenten tilalle)

  Varsinainen jäsen Henkilökohtainen varajäsen
Pj

Granroth Aaro (Vas.)

Ylisuvanto Jukka (Vas.)
1. vpj

Jauhojärvi Pirkko (Kesk.)

Jokela Ville (Kesk.)
2. vpj

Poti Jukka (Kok.)

Kangas Pentti (OMK)
 

Kumpulainen Hannu (Kesk.)

 
 

Lepola Sauli (KL)

 
 

Mäkitalo Jussi (PS)

Lehtonen Minna (PS)1
 

Toivola Juha, varaj. (Kesk.)

 
 

Vanhatalo Leena  (OMK)

Huilaja Tiina (Vihr.)
 

Vuomajärvi Liisa (Vas.)

Jussila Katja (Vas.)

1Autti Annikki 31.12.2018 asti (päätös Kvalt 13.11.2018 § 69)

 

Rakennus- ja ympäristölautakunta 2017 - 2019 (19.6.2018 saakka)

  Varsinainen jäsen Henkilökohtainen varajäsen
Pj

Granroth Aaro (Vas.)

Ylisuvanto Jukka (Vas.)
1. vpj

Jauhojärvi Pirkko (Kesk.)

Jokela Ville (Kesk.)
2. vpj

Poti Jukka (Kok.)

Kangas Pentti (OMK)
 

Kumpulainen Hannu (Kesk.)

Korva Merja (Kesk.)
 

Lepola Sauli (KL)

Niva Jukka (KL)
 

Mäkitalo Jussi (PS)

Lehtonen Minna (PS)1
 

Mäntymaa Vuokko (Kesk.)

Toivola Juha (Kesk.)
 

Vanhatalo Leena  (OMK)

Huilaja Tiina (Vihr.)
 

Vuomajärvi Liisa (Vas.)

Jussila Katja (Vas.)

1Autti Annikki 31.12.2018 asti (päätös Kvalt 13.11.2018 § 69)

 

Rakennus- ja ympäristölautakunnan esittelijänä toimii rakennustarkastaja rakennusasioissa ja ympäristösihteeri ympäristöasioissa. Lautakunnan pöytäkirjat löydät Kittilän kunnan sivuilta kohdasta Esityslistat ja pöytäkirjat.

Sivua päivitetty: 
21.5.2019